środa, 19 września 2012

Zbrodnia jako motyw literacki. [1 – część 3]

,,Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza


Literatura podmiotu: części 1 – 4
1. Byron George, Giaur,
2. Gide André, Lochy Watykanu,
3. Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz,
4. Süskind Patrick, Pachnidło.


3.  Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz

Jacek Soplica to jeden z bohaterów Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. 

Był młody, urodziwy, dumny, porywczy i zakochany w Ewie Stolnikównie. 

Nie miał odwagi wyznać swoich uczuć jej ojcu, ale zdarzały się momenty, że byłby nawet zdolny do błagania go o rękę ukochanej i błogosławieństwo.

Magnat często zapraszał Soplicę do siebie, jednak nie czynił tego ani z życzliwości, ani z chęci bratania się z przedstawicielem postawionej niżej w społecznej hierarchii klasy. Jacek cieszył się dużym szacunkiem wśród średniozamożnej szlachty, a Stolnik chciał zyskać trzysta głosów Sopliców w czasie Sejmiku. W końcu podano bohaterowi czarną polewkę, co było jednoznaczne z odmową ręki Ewy, którą wkrótce wydano za mąż za Wojewodę.

Gorycz, ból, żal, rozpacz, pycha, urażona ambicja i chęć zemsty dręczyły Jacka i nie pozwalały mu zapomnieć doznanej krzywdy. Lekkomyślnie ożenił się z kobietą, której nie potrafił pokochać i która w niedługim czasie po urodzeniu Tadeusza umarła.

Soplica zaczął nadużywać alkoholu, jak sam mówił – „rozpił się” – i stał się pośmiewiskiem. Często krążył wokół siedziby Stolnika i przypadkowo znalazł się w pobliżu, gdy na jego zamek napadli Moskale.

Obserwował zaciętą, nierówną walkę i zdziwił się, że Stolnik zwyciężył. Kiedy dumny magnat wyszedł na ganek, Jacek chwycił karabin Moskala i wystrzelił, zanim zdążył pomyśleć, co robi.

Zabił ojca Ewy i czekał na śmierć, ponieważ do niego też strzelano. Chybiono. Soplicę posądzono o to, że działał w zmowie z Moskalami, uznano go za zdrajcę i niemalże wykluczono ze społeczności.

Jacek postanowił odpokutować swoje grzechy, wstąpił do klasztoru i pokornie nazwał siebie Robakiem. Pragnąc odzyskać dobre imię i szacunek szlachty, walczył na wielu frontach i jako Ksiądz agitował na rzecz powstania na Litwie.

Nie pozwolił wyjawić Tadeuszowi, że jest jego ojcem. W czasie spowiedzi dowiedział się od Gerwazego, że Stolnik przebaczył mu przed śmiercią, ponieważ uczynił w jego kierunku znak krzyża.

Jacek Soplica i Ksiądz Robak to dwie zupełnie różne osobowości. Odznaczony Krzyżem Legii Honorowej bohater został w pełni zrehabilitowany w oczach rodaków.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz