poniedziałek, 3 września 2012

B I B L I O G R A F I A

Literatura podmiotu i literatura przedmiotu to baza, bo na tej podstawie będziesz opierał swoją wypowiedź związaną z prezentacją wybranego tematu na ustnym egzaminie z języka polskiego.

Za Tobą bardzo ważna decyzja. Dokonałeś wyboru tematu prezentacji maturalnej na ustny egzamin z języka polskiego, oddałeś deklarację i nadszedł czas na gromadzenie bibliografii.  

Na bibliografię pracy składa się literatura podmiotu i literatura przedmiotu. Różnicę między nimi postaram się wyjaśnić w najprostszy, przystępny sposób.  

Literatura podmiotu to po prostu materiał, na podstawie którego będziesz interpretował wybrany przez siebie temat. Mogą to być powieści ( w tym oczywiście lektury szkolne), wiersze, dramaty, obrazy, filmy, teksty piosenek, artykuły, felietony, a nawet wypowiedzi polityków.   Słowem – teksty kultury.  

Masz tutaj pełną swobodę, żeby dobór materiału odpowiadał Twojemu tematowi i był w miarę atrakcyjny. Dla motywu wizerunki Polaków można by wybrać następującą literaturę podmiotu.
 Literatura podmiotu: część 1 i 2

1.      Kochanowski Jan, Odprawa posłów greckich,
2.      Prus Bolesław, Lalka,
3.      Sienkiewicz Henryk, Potop,
    4.      Żeromski Stefan, Przedwiośnie.

Jeszcze raz podkreślam – są to przykładowe sugestie podlegające dowolnym modyfikacjom i tylko Ty decydujesz o tym, które książki znajdą się na Twojej liście literatury podmiotu.  

Zwróć uwagę, że propozycje są ułożone w kolejności alfabetycznej, gdzie podstawowym kryterium tegoż ułożenia jest nazwisko autora. 

Jeszcze jedna bardzo ważna informacja dotycząca – jakże zróżnicowanej – objętości utworów.  

Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego to króciutka tragedia, natomiast Potop Henryka Sienkiewicza wymaga przeczytania około ośmiuset stron epickiego tekstu. 

Jeżeli tylko zechcesz, to Twoja literatura podmiotu może się składać wyłącznie ze szkolnych lektur.

Po nazwisku i imieniu autora oraz po tytule podajesz w zapisie miejsce i rok wydania książki.
Kochanowski Jan, Odprawa posłów greckich, Wrocław 1964.
Kochanowski Jan, Odprawa posłów greckich, [w:] Jan Kochanowski, Dzieła wybrane, Kraków 2009.

Kochanowski Jan, Odprawa posłów greckich, [w] tegoż, Dzieła wybrane, Kraków 2009.

Jeżeli nauczyciel wymaga dokładniejszego opisu, podajesz oprócz tego nazwę wydawnictwa i/lub nr ISBN dla książek, które ukazały się po 1980 roku.  

Wszystkie wymagane informacje dotyczące prawidłowej bibliografii znajdziesz na początku lub na końcu książki, a szczegółowe przykłady ich zapisania powinieneś otrzymać w szkolnej bibliotece.

Literatura przedmiotu

Drugim elementem konspektu maturalnej prezentacji jest literatura przedmiotu. Wyobraź sobie taką relację: podmiot – ja; przedmiot – o mnie.  

Taka właśnie relacja zachodzi między literaturą podmiotu a literaturą przedmiotu.  

Literatura podmiotu to – uproszczę – lektury, a literatura przedmiotu to opracowania tych lektur. Jeżeli podmiotem Twojej analizy będzie Lalka, to szukasz w bibliotekach książek, w których jest mowa o Lalce. 

Pomimo tego, że uczulałam już na to w poprzednim poście Który uczeń myśli we wrześniu o tym, co będzie w maju?, jeszcze raz mocno podkreślam.

Ściągi nie mogą być brane pod uwagę.

Chodzi o opinie specjalistów, ponieważ tylko takie materiały źródłowe będą akceptowane przez komisję.  

Do każdej książki z literatury podmiotu staraj się wyszukać chociaż jedno profesjonalne opracowanie.  

Jeżeli będziesz miał ich więcej, wówczas możesz przedstawić i porównać różne punkty widzenia autorów.  

Krótko mówiąc – zapoznaj się z tym, co napisano o utworze z dwóch powodów: po pierwsze dla lepszego zrozumienia jego treści, a po drugie w celu wychwycenia tylko tych spostrzeżeń, które Ciebie interesują i dotyczą Twojego tematu.

Rozumiesz?

Całe opracowanie przeglądasz, a do literatury przedmiotu podajesz wybrane strony, na których autor (autorka) opisuje np. Tomasza Łęckiego jako arystokratę. Oto proponowany zapis literatury przedmiotu do Odprawy posłów greckich.
Wzór:
Buszewicz Elwira, Literatura renesansu, [w:] Literatura polska pod redakcją Mariana Szulca, t. 1, Wydawnictwo PINNEX, Kraków 2004,  ISBN 83-89265-78-8, s. 149-151.

Kolejność zapisania elementów może się zmieniać i należy dostosować się do wymagań nauczyciela.  

Zanim przystąpisz  do tworzenia RAMOWEGO PLANU WYPOWIEDZI, przeczytaj nie tylko książki, które wybrałeś do literatury podmiotu, lecz także ich opracowania.  

Szczerze?

Nie wyobrażam sobie, żeby uczeń poszedł na egzamin bez gruntownego zapoznania się ze wskazaną przez siebie bazą.



Następny post: Zaprezentuj wizerunki Polaków, odwołując się do wybranych utworów literackich. (1)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz