piątek, 25 stycznia 2013

Różnorodne ujęcia motywu rycerza w wybranych tekstach literackich. [1]

Herosi i obrońcy, zdolni do wszelkich poświęceń patrioci, kłamliwi Krzyżacy, czyli o tym, kto zasługuje na miano rycerza.

Literatura podmiotu: części 1 – 4
1. Homer, Iliada,
2. Mickiewicz Adam, Grażyna,
3. Mickiewicz Adam, Konrad Wallenrod,
4. Pieśń o Rolandzie.

1. Niezwyciężony heros antyczny – Achilles oraz bohaterski obrońca Troi – Hektor

Achilles, zanim pojawił się na polu walki pod Troją, był znany ze swojego dumnego, nieugiętego charakteru i dlatego może funkcjonować jako archetyp niezwyciężonego, antycznego rycerza.

Jest straszny dla wrogów, wśród których nawet widok jego zbroi budzi lęk i popłoch.

Do najdzielniejszych obrońców Troi należy Hektor. 

Pokonał w walce przyjaciela Achillesa – Patroklosa. 

Rozzłoszczony syn Tetydy pragnie zemsty i wyzywa na pojedynek Hektora, który ma świadomość, że stanie do nierównej potyczki, a mimo to przyjmuje wyzwanie.

Dzielny obrońca Troi wie doskonale, że jedynym niezabezpieczonym przez wody Styksu miejscem, w które mógłby ugodzić Achillesa, jest jego pięta. 

Zdaje sobie ponadto sprawę z tego, że szanse na pokonanie Achillesa są znikome, ponieważ ciało syna morskiej bogini jest odporne na wszelkiego rodzaju ciosy. 

Tuż przed pojedynkiem Hektora  ogarnia jednak lęk i trzykrotnie okrąża mury Troi, w czym towarzyszy mu Achilles. 

Toczący się między rycerzami pojedynek na dzidy i miecze ma dramatyczny przebieg, a do poczynań walczących wtrącają się bogowie. 

Po stronie Achillesa stanęła Atena, a Hektorowi pomaga Apollo, ale tylko do momentu, dopóki los obrońcy Troi nie spadł do Hadesu. 

Bogowie opuścili Hektora, ponieważ Zeus decyzję o zwycięstwie jednego z rycerzy powierzył znajdującym się na wadze szalom. Świadomy zbliżającej się śmierci Hektor zachowuje się z godnością i nie prosi Achillesa o darowanie życia.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz