poniedziałek, 28 stycznia 2013

Różnorodne ujęcia motywu rycerza w wybranych tekstach literackich. [2]

 Pieśń o Rolandzie

Literatura podmiotu: części 1 – 4
1. Homer, Iliada,
2. Mickiewicz Adam, Grażyna,
3. Mickiewicz Adam, Konrad Wallenrod,
4. Pieśń o Rolandzie.

Pieśń o Rolandzie

Roland jest nie tylko bohaterem literackim, lecz także postacią historyczną, a opiewający jego czyny utwór jest znany pod nazwą chanson de geste.

Idealny, średniowieczny rycerz był oddany Bogu, królowi i ojczyźnie, czemu najwierniejsze świadectwo daje   Pieśń o Rolandzie.

Treść utworu nawiązuje do wyprawy Karola Wielkiego do Hiszpanii, gdzie pieczę nad tylną strażą powierzono Rolandowi, który zginął z całą armią za władcę i „słodką Francję” pojmowaną jako włości suwerena.

Będący wzorem doskonałego rycerza Roland bohatersko walczy z niewiernymi i w obliczu zbliżającej się klęski ma poważny dylemat. 

Mógłby – za sprawą cudownego rogu – wezwać Karola na pomoc, ale zbyt długo podejmował decyzję i wszyscy zginęli.

Roland jako chrześcijanin walczył w obronie wiary, toteż przed śmiercią modli się do Boga i oddaje Mu rękawicę, wykonując tym samym gest lennika. 

W agonii dociera do najbliższego wzgórza, żeby skierować głowę w stronę Hiszpanii na znak, że umiera niepokonany, a po śmierci – obrońcę wiary – archanioły zabierają do raju.

Niezwykle silna więź łączy rycerza z jego bronią i koniem. 

Miecz nie jest bynajmniej zwykłym przedmiotem, często posiada imię oraz osobowość i podobnie jak Durendal Rolanda umiera wraz z rycerzem, ponieważ jest mu wierny, bezgranicznie oddany i nie może trafić w ręce wroga.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz