poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Motyw wędrówki w literaturze. Omów różne jego wersje i funkcje w wybranych utworach. [1]

Występujący w literaturze motyw wędrówki funkcjonuje jako droga ku poznaniu, dążenie do celu, pielgrzymowanie, metafora ludzkiego życia bądź poszukiwanie sensu istnienia.

 Literatura podmiotu: części 1 – 4
1. Biblia – Księga Wyjścia,
2. Dante Alighieri, Boska komedia – Pieśń IV,
3. Homer, Odyseja – Pieśń XII,
4. Słowacki Juliusz, Kordian.

1.   Biblia – Księga Wyjścia

Zaliczana do ksiąg historycznych Księga Wyjścia  to jeden z elementów składających się na Pięcioksiąg Mojżesza.

Tytuł Księgi Wyjścia pochodzi od greckiego słowa exodus i stanowi nawiązanie do opisywanego w niej opuszczenia Egiptu przez Izraelitów.

Przyczyną, za sprawą której Egipcjanie oraz ich władcy postanowili wyniszczyć lud Izraela, był fakt, że zamieszkali w delcie Nilu potomkowie Jakuba bardzo się rozmnożyli, stając się jednocześnie wielkim narodem. Niedola izraelskiego ludu stała się przyczyną interwencji Boga zsyłającego mu wybawiciela, czyli Mojżesza. Jego zadanie miało polegać na wyprowadzeniu izraelskiego narodu z egipskiej niewoli, a zostało powierzone Mojżeszowi przez samego Boga, który ukazał mu się na pustyni w płonącym, ale niespalającym się krzaku.

Bóg objawił Mojżeszowi swoje imię i wysłał go z powrotem do Egiptu w celu wyprowadzenia stamtąd Izraelitów, ale faraon kategorycznie sprzeciwił się temu i uległ dopiero wówczas, gdy Bóg  zesłał na Egipt dziesięć plag. 

Wędrówka do Ziemi Obiecanej rozpoczyna się w paschalną noc, lecz Izraelici nie mają świadomości, że będzie trwała czterdzieści lat. Zaznaczmy. Wędrówka po pustyni, w trudzie i znoju. Druga część Księgi Wyjścia opowiada o wydarzeniach rozgrywających się u podnóża góry Synaj. 

Tutaj Bóg objawił się całemu, izraelskiemu narodowi i przyrzekł sprawować nad nim opiekę. Z drugiej jednak strony zobowiązał go do wierności sobie i przekazał mu swoje Prawa.

W biblijnej tradycji to wzajemne zobowiązanie Boga oraz Izraela jest nazywane Przymierzem. 

Na górze Synaj Izraelici otrzymali od Boga nie tylko zbiór przykazań, czyli Dekalog, lecz także Kodeks Przymierza.

Mojżesz to z jednej strony wódz Izraelitów, którzy opuścili Egipt, z drugiej natomiast ich wielki prawodawca. Patriarcha zmarł po czterdziestu latach wędrówki, doświadczywszy zaledwie ujrzenia Ziemi Obiecanej z woli Boga. Ucieczka z egipskiej niewoli przerodziła się w podróż. 

W czasie tej wieloletniej wędrówki ludzie ujawnili wszystkie namiętności i popełnili możliwe do zrobienia błędy. Żydzi niejednokrotnie odwracali się od Boga, ale Jego potęga zmuszała ich do powrotu do Niego. Mojżesz, który nieustannie stał na straży Przymierza, nie wkroczył do Ziemi Obiecanej.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz