piątek, 1 lutego 2013

Zanalizuj znaczenie motywu pracy w wybranych utworach polskiego pozytywizmu i Młodej Polski. [2]

Powracająca fala   Bolesława Prusa 

Literatura podmiotu: części 1 – 4 
1. Konopnicka Maria, Dym,
2. Prus Bolesław, Powracająca fala,
3. Żeromski Stefan, Ludzie bezdomni,
4. Żeromski Stefan, Siłaczka.

2.   Bolesław Prus – Powracająca fala

ówni bohaterowie  Powracającej fali  Bolesława Prusa to właściciel fabryki – Gotlieb Adler oraz pracujący u niego robotnik Kazimierz Gosławski.

Ten ostatni był nie tylko bardzo dobrym fachowcem, lecz także ambitnym, pragnącym społecznego awansu człowiekiem.

Zamierzał w przyszłości otworzyć własny warsztat, pracował ponad siły i odkładał na ten cel pieniądze.

Podobnie jak Marcyś spędzał w fabryce całe dnie, nierzadko przebywał w niej do północy i był skrajnie wyczerpany. Maszyna urwała Gosławskiemu rękę, gdy stracił świadomość i myślał, że znajduje się w bezpiecznym miejscu.

W fabryce nie było ani lekarza, ani felczera, więc nikt nie  udzielił poszkodowanemu pomocy i z powodu upływu krwi zmarł następnego dnia.

Gotlieb Adler zarządził oszczędności w fabryce, kiedy zapłacił fortunę, spłacając długi swojego syna Ferdynanda. Fabrykant nie interesował się losem robotników z dwóch powodów. Po pierwsze sam zdobył majątek ciężką pracą, a po drugie usiłował, obniżając płace robotnikom, odzyskać wydane przez syna utracjusza pieniądze.

Adler krzywdził robotników, wyzyskiwał ich i miał świadomość, że nikt mu się nie sprzeciwi, bo chętnych do pracy nawet w najgorszych warunkach było bardzo dużo. W drugiej połowie XIX wieku miarą wartości człowieka miało być jego podejście do pracy, ale zgodnie z duchem epoki powinien spełniać utylitarne funkcje wobec społeczeństwa.

Tymczasem na podstawie Dymu  Marii Konopnickiej oraz Powracającej fali Bolesława Prusa stwierdzamy, że robotnicy byli traktowani w nieludzki sposób, a wykonywana przez nich mozolna praca doprowadziła do utraty życia.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz