środa, 6 lutego 2013

Tradycja szlachecka w polskiej literaturze. Przedstaw i scharakteryzuj stosunek pisarzy do szlacheckiej przeszłości na przykładzie wybranych utworów. [1]

Oświeceniowa krytyka kultury szlacheckiej, arkadyjska wizja, antysarmacki światopogląd czy wskrzeszenie mitu?  Zobaczmy. 

Literatura podmiotu: części 1 – 4 
1. Gombrowicz Witold, Ferdydurke,
2. Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz,
3. Niemcewicz Julian Ursyn, Powrót posła,
4. Słowacki Juliusz, Grób Agamemnona.

1.  Julian Ursyn Niemcewicz – Powrót posła

Występujących w  Powrocie posła  Juliana Ursyna Niemcewicza bohaterów bardzo łatwo można poklasyfikować, ponieważ autor nie silił się na subtelności i ukazał tylko dwa typy postaci.

Dobrych, szlachetnych, zwolenników reform oraz przeciwstawionych im tych złych – miernoty i półgłówki.

Do obozu patriotów należy Podkomorzy i jego syn Walery, natomiast grupę sprzeciwiającą się wprowadzeniu reform reprezentuje Gadulski.

Już samo nazwisko bohatera posiada negatywne zabarwienie. Starosta jest bowiem człowiekiem przesądnym, zacofanym, pełnym uprzedzeń, zachowawczym i stanowi najwierniejsze odzwierciedlenie polskiego szlachcica z jego najgorszymi wadami.

Ten zagorzały Sarmata w dawnym stylu jest ponadto ograniczony, bezmyślny, przyzwyczajony do powielania schematów, więc obawia się reform oraz zmian w kraju i nie przyjmuje do wiadomości, że ktokolwiek ośmieliłby się zburzyć jego wygodny świat.

Ci, którzy widzą konieczność ratowania państwa, zostali pokazani jako ludzie światli, mądrzy, rozsądni, patrioci, z którymi Gadulski nie może dojść do porozumienia, ponieważ odbiega od nich nie tylko  intelektualnym poziomem, lecz także nastawieniem do spraw państwa.

Podkomorzy – oświecony, szlachetny Sarmata – funkcjonuje w utworze niemalże jako wynik kompromisu pomiędzy   tradycją a tym, co przyniesie przyszłość. Syn Podkomorzego – Walery – przywiązuje wagę do szlacheckich obyczajów, w Sejmie głosuje za przeprowadzeniem w Rzeczypospolitej reform, ceni sobie ziemiańskie życie, ale ma wyrobione (dzięki książkom i nauce) krytyczne spojrzenie na polityczne sprawy.

Podstępne przeforsowanie reform kończy się mimo wszystko napaścią sąsiadów wspieranych przez część szlachty. Konsekwencje tej interwencji są dla patriotów tragiczne, ponieważ Rzeczpospolita traci niepodległość.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz