wtorek, 14 maja 2013

Motyw wędrówki w literaturze. Omów różne jego wersje i funkcje w wybranych utworach. [4]

Kordian   Juliusza Słowackiego 

Literatura podmiotu: części 1 – 4
1. Biblia – Księga Wyjścia,
2. Dante Alighieri, Boska komedia – Pieśń IV,
3. Homer, Odyseja – Pieśń XII,
4. Słowacki Juliusz, Kordian.

4.  Juliusz Słowacki – Kordian

Kordian – tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego – będzie poszukiwał sensu istnienia.

Kiedy rozpoczyna się akcja utworu, jest piętnastoletnim chłopcem, który odczuwa niechęć do życia i nie widzi celu swojej egzystencji.

Pragnąłby znaleźć jakąś porywającą ideę, ale do każdej myśli zapala się jedynie chwilowo i niczym nie potrafi się zainteresować.

„Jaskółczy niepokój” serca odzwierciedla zmienność nastrojów pogrążonego w apatii bohatera, który ma świadomość miotania się pomiędzy sprzecznymi uczuciami. Jest młody, znudzony, samotny i niekiedy odczuwa pogardę dla samego siebie. Jego marzenia dotyczą znalezienia jakiegoś wielkiego celu, ponieważ nie ma sprecyzowanych dążeń. Poświęcenie się konkretnej idei przywróciłoby sens jego życiu. Uczuciowy, nadwrażliwy, skupiony na sobie i delikatny idealista jest rozdarty wewnętrznie.

Przeżywa koszmarne męki spowodowane przekonaniem o jałowości życia i spotęgowane świadomością bycia nierozumianym. Jest ponadto niezwykle wrażliwy i ma rozchwianą osobowość, która staje się przyczyną falowania nastrojów. Kordian opowiada o własnych stanach emocjonalnych, o poszukiwaniu sensu życia, a  filozoficzno-egzystencjalne rozterki doprowadzają go do samobójczej próby.

Cierpiący na „chorobę wieku” młodzieniec nie akceptuje samego siebie, pragnie zmian i potrzebuje czegoś więcej, żeby nadać swojemu życiu sens.

Opisana w drugim akcie dramatu podróż po Europie to kolejna, podjęta przez Kordiana próba poszukiwania idei i celu życia. 

Próba bolesna, gorzka i przygnębiająca, ponieważ podczas wędrówki bohater dowiaduje się, że nie tylko miłość, ale i szacunek są towarem, bo można kupić je za pieniądze. Najbardziej przykra i wstrząsająca była dla młodego idealisty rozmowa z papieżem. 

Z powodu cynicznej gry politycznej prowadzonej przez Watykan papież odrzucił prośbę o błogosławieństwo dla walczących Polaków i zagroził, że rzuci na nich klątwę. To był przełomowy moment w życiu Kordiana, ale ostateczna  przemiana niedoszłego samobójcy w obrońcę Polski i Polaków dokonała się na szczycie Mont Blanc. 

Wędrówka Kordiana w poszukiwaniu sensu życia trwała bardzo długo. Jako spiskowiec oraz patriota ma do spełnienia misję i możemy stwierdzić, że był zdolny do największych ofiar, skoro swoją krew i życie zapisał narodowi.


Następny motyw:  Sarmata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz