środa, 6 marca 2013

Zanalizuj pojęcie tragizmu, odwołując się do wybranych utworów Sofoklesa, Szekspira i innych dramatopisarzy. [4]

,,Wujaszek Wania"   Antoniego Czechowa

Literatura podmiotu: części 1 – 5
1. Czechow Antoni, Wujaszek Wania,
2. Głowacki Janusz, Antygona w Nowym Jorku,
3. Ibsen Henryk, Dzika kaczka,
4. Sofokles, Król Edyp,
5. Szekspir William, Makbet.

4.  Antoni Czechow – Wujaszek Wania

Wujaszek Wania   Antoniego Czechowa to psychologiczne studium współczesnych ludzi, którzy doskonale rozumieją pojęcia dobro i zło, ale oduczyli się rozpoznawania tych wartości, ponieważ ulegli złudzeniom i egzystencjalnemu zmęczeniu.

Ogarnięci nudą spędzają czas w wiejskiej posiadłości Sieriebriakowa, gdzie rozgrywa się akcja utworu, w którym znalazła odbicie tragedia pozbawionego celu w życiu pokolenia.

Pokolenia przeżywającego nie tylko gorycz codziennej wegetacji, lecz także udrękę z powodu braku jakichkolwiek perspektyw na wyrwanie się z odrętwienia. Tytułowy wujaszek Wania – Iwan Pietrowicz Wojnicki – ma 47 lat i buntuje się przeciwko panującej w majątku Sieriebriakowa martwocie, która wessała go niczym grzęzawisko.

Jest postacią szczególnie tragiczną, ponieważ przytłoczony banałem, pospolitością oraz monotonią bohater opada z sił i przeraża go świadomość bezsensu własnego istnienia. Marazm i przygnębienie sprawiają, że pozbawiony motywacji działania człowiek zostaje skazany na nieszczęście i tęsknotę za niemożliwym do osiągnięcia bliżej nieokreślonym wyobrażeniem czegoś wyjątkowego.

Tragizm sytuacji Iwana Pietrowicza polega na tym, że Wojnicki pragnie śmierci, liczy godziny powtarzających się dni, ale równocześnie łudzi się, że być może los ulituje się nad nim i wyrwie go z prowincjonalnej nudy.

Bohaterowie utworu to ludzie przegrani, schwytani w sidła codzienności, spragnieni wielkich doznań i cierpiący z powodu braku miłości. Córka Sieriebriakowa z pierwszego małżeństwa – Sonia jest od sześciu lat zakochana w miejscowym lekarzu, który w ogóle nie zwraca na nią uwagi i stąd bierze się jej pesymistyczne przekonanie o beznadziejnej, wypełnionej codziennymi obowiązkami egzystencji.

Wania jest zakochany w Helenie, która również kocha się w doktorze.

Tragizm występujących w dramacie postaci sprowadza się do biernego poddawania się sytuacji, do braku podjęcia próby sterowania swoim życiem z powodu paraliżującego ich strachu. Bohaterowie skazują więc siebie na powolne oczekiwanie starości i śmierci z jednej strony, z drugiej natomiast na rozpaczliwą wegetację w niezmieniających się warunkach.
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz